
Производство и контрол
- Проверка температурата на съхранение, която трябва да е в интервала 2- 6° C;
- С млекоанализатор се проверява масленост, плътност, сух безмаслен остатък, оводняване и белтък;
- Тест за наличие на антибиотици.
Ако отговаря на определените условия, суровото краве мляко се транспортира от фермата до млекопреработвателното предприятие чрез специализиран транспорт.

- Проверка температурата на транспортиране – трябва да е по ниска от 10° C;
- Тест за наличие на антибиотици;
- Проверка на органолептични показатели – мирис, вкус, цвят, наличие на физични замърсявания и др.
- Физико-химичен анализ – масленост, плътност, сух безмаслен остатък, общ белтък и др. ;
След приключване на лабораторните изследвания и анализи, които доказват, че млякото е годно, се насочва към следващия процес на преработка. Ролята на приемната лаборатория е да следи за настъпили отклонения от качествата на суровите млека и точно на този етап те да бъдат отстранени и бракувани.

Това е технологичен процес, чрез който се постига определена стойност на маслеността при млякото. В зависимост от производството на даден продукт, тя се повишава, като се добави сметана или се понижава чрез прибавяне на обезмаслено мляко.

Важен момент от преработката на мляко е унищожаване на вредните микроорганизми чрез пастьоризиране, което протича при загряване до температура по ниска от 100° С за време от 10-15 секунди. Пастьоризираното мляко постъпва в съд за задръжка при същата температура и престоява за време от 20 до 30 минути. Температурата на пастьоризация и времето на задръжка зависи от това за какъв продукт е предназначено млякото. Въведена е електронна записваща система, която следи и не допуска преминаване на мляко, което не е достигнало зададената температура.

-При млечно-киселите продукти следват процеси на охлаждане и хомогенизация, за да се постигне еднородна смес, която постъпва в специално изработени съдове наречени заквасочници. Тук, под непосредствения контрол на производствената ни лаборатория, се следи за количеството и качеството на добавената закваска и спазването на температурните режими. За разфасоване на заквасената продукция се използват разливни машини Hamba. С индустриален принтер се обозначава партидата, часа на разфасовка и дата, до която продукта трябва да се използва.
Пълните и запечатани кофички се транспортират до термостатна камера и започват ферментационните процеси на заквасване. След достигане на определени показатели, ферментиралият продукт се отвежда в хладилни клетки, където се извършва първично охлаждане на млякото. Последните две стъпки на термостатиране и охлаждане са изключително важни и затова дружеството е въвело в експлоатация технологична линия с компютърна система за запис, следене и контрол на тези процеси от водещата в тази област френска компания Clauger.
-При производството на сирене след процесите на пастьоризация, задръжка и охлаждане, следва подсирване и обработка на сиренината до получаване на продукт готов за зреене. Важно е да се отбележи, че за марките сирена „Елви" и „Боженци" се прилагат различни технологии на производство и периоди на зреене.
-Единствено при производството на кашкавал, млякото не се пастьоризира, а преминава през процес на термизация /по ниска температура на загряване 60 – 65°C/, за да може да протече технологичния процес на обработка до получаване на продукт, готов за зреене.
-Кравето масло се произвежда от пастьоризирана сметана, която постъпва в цеха за производство, където протичат процеси на биологично и физично зреене, избиване, промиване, гнетене и разфасоване.

